Óvodai beszoktatás
Tippek,ötletek
Az óvodai beszoktatás fontos és mérföldkő minden kisgyermek és szülő életében. Ez az az időszak, amikor a gyermek először találkozik az óvodai környezettel, az új emberekkel, és azokkal a szabályokkal, amelyeket az óvodában kell követnie. Ennek a folyamatnak a sima lebonyolítása kulcsfontosságú a gyermek pozitív élményeihez és az óvodás évek sikeres megkezdéséhez.
A beszoktatás ideje általában több napig vagy akár egy egész héten át tart, attól függően, milyen gyorsan illetve zökkenőmentesen illeszkedik be a gyerek az új környezetbe. Fontos, hogy ezt a folyamatot fokozatosan és türelemmel kezeljük. Az első napokban érdemes rövid időre hagyni a gyermeket az óvodában, majd fokozatosan növelni az ott töltött időt. A szülők részéről is fontos a pozitív hozzáállás és támogatás, hogy a gyermek könnyebben megszokja az új helyzetet.
Az óvodai beszoktatás során fontos, hogy a pedagógusok figyeljenek a gyermek viselkedésére, jeleire és szükségleteire. Érdemes olyan tevékenységeket tervezni, amelyek segítik a gyermek beilleszkedését, például közösen elkészíteni egy képviselő táblát az új csoport tagjairól, vagy beszélni az óvodai szabályokról és rutinokról.
A szülőknek is nagy szerep jut az óvodai beszoktatás során. Fontos, hogy támogatóak és figyelmesek legyenek a gyermek érzelmi állapotára, és nyitottan beszélgessenek vele az óvodáról és az ott töltött időről. A megfelelő otthoni környezet is segítheti a gyermeket az új helyzet megértésében és elfogadásában.
Az óvodai beszoktatás tehát egy komplex folyamat, amely megfelelő türelemmel, odafigyeléssel és pozitív hozzáállással sikeresen lezajlik. Fontos, hogy a gyermeket minden fázisban támogassuk, és nyitottak legyünk az esetleges problémákra vagy félelmekre. Az óvónők és a szülők közös munkája segít abban, hogy a gyermek beilleszkedése zökkenőmentesen történjen, és pozitív élményekkel gazdagodjon az óvodás évek alatt.
Pár tipp segítségül:
1. Kezdjétek el időben!
Már akkor látogassátok meg az óvodát amikor a gyermek még nem ovis korú. Kukkantsatok be a termekbe, üljetek le az udvaron, nézzétek meg, hogyan játszanak a többiek. Ekkor még nem az a cél, hogy a gyermeked is bekapcsolódjon a játékban! A cél, hogy megismerkedjen a környezettel! javasolja Dr. Vekerdy Tamás
2. Ne használd nevelő, fenyegető eszköznek az óvodát!
"Majd az óvodában ezt is meg kell enni!"
"Majd az óvodában, aludni kell ebéd után!
A majd az oviban... kezdetű mondatokat felejtsd el. Ezek a gyermekben félelmet, bizonytalanságot keltenek, és pont az ellenkezőjét fogod vele elérni. - mondja Vida Ági a www.kismamablog.hu szerzője.
3. Meséld el a Te saját emléked az óvoda első napjáról!
Biztosan Te is emlékszel milyen volt az első napod az óvodában. Esti mese helyett meséld el gyermekednek a Te saját történeted.
- Nehéz volt? meséld el,
- Szorongtál? meséld el,
- Sírtál? meséld el!
Ha gyermeked kéri akkor újból, és újból meséld el neki. - javasolja F. Várkonyi Zsuzsa.
4. Készíts fényképalbumot az óvodáról!
Sárosdi Virág a gyerekeketeto.hu szerkesztője, azt javasolja, hogy készíts fényképeket az óvodában amiről csak tudsz.
Óvónéniről, dadusról, az udvarról, a játszószobáról, az étkezőasztalról, minél több annál jobb.
A fotókat tedd egy fényképalbumba, és nézegesd a gyermekeddel, közben mesélj neki a fényképekről.
5. Ne versenyezz másokkal!
Szántó Regina pszichológustól olvastam, hogy ne azt figyeld amit a másik gyermek tesz!
Egyedül a Te gyermeked fontos!
Az óvodai beszoktatás nem verseny, nem az a fontos, hogy minél gyorsabban történjen, a legfontosabb, hogy biztos legyen.
Nem kell sürgetni, noszogatni a gyermeket.
6. Tedd vidámmá, játékossá a reggeli készülődést!
Ha már a reggeli készülődés, oviba indulás is idegeskedve, kapkodva sikerül, nem várhatjuk el a gyermektől, hogy vidáman induljon az oviba.
Nehezen megy az ébredés, az öltözködés, a mosakodás, az elindulás?
A reggeli készülődésben segít a Lucifer reggeli készülődése mesekönyvcsomag!
7. Olvass óvodáról szóló meséket!
Minden szakértő leírja, hogy olvass óvodáról szóló mesét a gyermekednek, hiszen a gyermek nyelve a mese.
Óvodáról szóló mesekönyveket találsz a MeseBoltban is:
Vadadi Adrienn: Ákos óvodába megy
Vadadi Adrienn: Dorci, a legkisebb óvodás
Vadadi Adrienn: Leszel a barátom?
Hermann Marika: Teknőc Ervin nem akart óvodába menni
8. Vigyetek "Anyapótlékot" az oviba!
Ez lehet egy plüss állatka, rongyi, anya egy zsebkendője, bármilyen tárgy amit otthonról visz magával a gyermek és segít neki megnyugodni. Ezt az átmeneti tárgyat "feltölthetitek" puszikkal, öleléssel. Megbeszélhetitek, hogy míg ő az oviban van addig ez a tárgy fog rá vigyázni, és ha Anya hiányzik neki, csak ölelgesse meg, és segíteni fog.
A tippet Czecz Fruzsina pszichológus javasolja.
9. Így búcsúzunk mi! - játék
A neten kering egy videó, egy amerikai iskoláról ahol egy tanárnéni minden reggel az osztályterem előtt várja a gyerekeket.
Minden gyerekkel pacsizik mielőtt ők belépnek a terembe, De minden gyermekkel más-más módon.
Miért ne lehetne nektek ugyanilyen szertartásotok búcsúzáskor?
Puszi-pacsi-ölelés-szeretlek! :)
10. Ne parázd túl!
A gyermek szimbiózisban van anyával! Rögtön megérzi ha anya feszült, szorong, ideges, sőt nemcsak megérzi de át is veszi anya hangulatát.
Ezért neked ugyanúgy fel kell készülnőd az óvodakezdésre mint gyermekednek!
forrás: bulizóna és https://bolt.anyameselj.hu/ovodai-beszoktatas-10-otlet-szakertoktol